Samurai Judo AcademySamurai Judo AcademyFUN - FITNESS - TRUE SELF DEFENSE -
OLYMPIC COMPETITION   -   ALL AGES
    Fitness Grappling Olympic Judo Self Defence




Samurai Judo Academy Judo News
24-Apr-2016 Move and Launch of Samurai Martial Arts Institute
5-Apr-2016 Hunter Coach Wins International Masters and Launches Martial Arts Institute
5-Apr-2016 Hunter Coach Wins International Masters and Launches Martial Arts Institute
19-Jul-2015 10 Reasons Why Judo is Better for your Kids than Team Sports
19-Jul-2015 10 Reasons Why Judo is Better for your Kids than Team Sports
3-Jan-2015 Samurai Judo Academy promotes Multiculturalism
12-Oct-2014 2014 Spring Hunter Regional Championships 26 October
20-Apr-2014 2014 Hunter Open Set to be a Scorcher


Gold Sponsors...
Throwing
McKenzie Therapy & Training
Martial Arts in Sydney
Score-Judo dot com
Self Defence
JD Valuers
Martial Arts
Arnies French Hotbread Shop
Ken McKenzie
Darby Street Quality Meats

News

9-Apr-2008   -   NSW Country Championship 2007 RESULTS
RESULTS - NSW Country Judo Championship - Coffs Harbour 2007 - quoted from the coffs harbour judo club website.

novice u10 female u21kg
1st Place Piper Thomas - Beenleigh
2nd Place Cindy Pinnow - Beenleigh

novice u10 female u33kg
1st Place Shekea Potter - Bushido
2nd Place Rhiannon Toohey - Kido Mingara

u10 female u40kg
1st Place Renee Van Der Sheer - Coffs Harbour
2nd Place Carrie Thompson - Bushido

u10 male u27kg
1st Place Mathew Bentley - Lismore
2nd Place Ty De Salis - Coffs Harbour

u10 male u31kg
1st Place Brock Herne - Lismore
2nd Place Dominic Daquiri - Woy Woy
3rd Place Warren Rooks - Woy Woy

u10 male u35kg
1st Place James Bentley - Lismore
2nd Place Steve Cross-Rumble - Taylors Arm
3rd Place Isaac Safstrom - Coffs Harbour

u10 male u40kg
1st Place James Bentley - Lismore
2nd Place Isaac Safstrom - Coffs Harbour
3rd Place Steve Cross-Rumble - Taylors Arm

u13 female u35kg
1st Place Caitlin Grosse - Woy Woy
2nd Place Rhiannon Herne - Lismore
3rd Place Caroline Hain - Wellington

u13 female u40kg
1st Place Amelia Potter - Bushido
2nd Place Tinka Eastori - Bushido
3rd Place Britany Jackson - Ulladulla

u13 female u50kg
1st Place Danielle Redding - Maitland
2nd Place Toni Cross Rumble - Taylors Arm
3rd Place Briana Wise - Coffs Harbour

u13 female o50kg
1st Place Bianca Phillips - Lismore
2nd Place Hayley Jackson - Ulladulla

u13 male u30kg
1st Place Brock Herne - Lismore
2nd Place Cameron Campbell - Woy Woy
3rd Place Ty De Salis - Coffs Harbour

u13 male u35kg
1st Place Brandon Stokes - Woy Woy
2nd Place Jake Armes - Taylors Arm
3rd Place Tim Thompson - Bushido

u13 male u40kg
1st Place Fergus Banks - Wellington
2nd Place Eric Safstrom - Coffs Harbour
3rd Place Daniel Parry - Lismore

u13 male u50kg
1st Place Joshua Lappin
2nd Place Matthew Brown - Samurai

u13 male o50kg
1st Place Jacob Rooks - Woy Woy
2nd Place Phil Sweeney Jnr - Kido Mingara

u16 female u57kg
1st Place Hannah Trotter - Kido Mingara
2nd Place Melinda Brown - Samurai
3rd Place Shannon Lickiss - Maitland

u16 female u70kg
1st Place Jasmine Parer - Lismore
2nd Place Kate Davies - Ulladulla
3rd Place Tayla Espener - Lismore

u16 male u50kg
1st Place Kurtis McCabe - Kido Mingara
2nd Place Shaun Bradley - Bushido
3rd Place Joshua Lappin

u16 male u60kg
1st Place Harry Chalker - Samurai
2nd Place Luka Easton - Bushido
3rd Place Dale Gribble - Kido Mingara

u16 male u66kg
1st Place Jordan Smith - Woy Woy
2nd Place Twoey Jones - Lismore

u16 male u73kg
1st Place Jordan Smith - Woy Woy
2nd Place Twoey Jones - Lismore
3rd Place Kane Macrone - Wellington

u16 male u90kg
1st Place Sean Sweeney - Kido Mingara
2nd Place Liam Bruckdorfer - Samurai

u20 female u63kg
1st Place Hannah Trotter - Kido Mingara
2nd Place Jasmine Parer - Lismore
3rd Place Ashleigh Foley - Lismore

u20 female Open
1st Place Jacqui Stewart - Woollongong
2nd Place Jasmine Parer - Lismore
3rd Place Ashleigh Foley - Lismore

u20 male u60kg
1st Place Beau Decasanove - Bushido
2nd Place Kurtis McCabe - Kido Mingara

u20 male u73kg
1st Place Kai Trotter - Kido Mingara
2nd Place Beau Decasanove - Bushido
3rd Place John Devenish - Wellington

u20 male u81kg
1st Place Kai Trotter - Kido Mingara
2nd Place Sean Sweeney - Kido Mingara
3rd Place John Devenish - Wellington

u20 male Open
1st Place Matthew Gooch - Taylors Arm

senior female u70kg
1st Place Jacqui Stewart - Woolongong
2nd Place Ashleigh Foley - Lismore

senior female open
ist Place Jacqui Stewart - Woolongong
2nd Place Ashleigh Foley - Lismore

senior male u66kg
1st Place Ken McKenzie - Samurai
2nd Place Beau Decasanove - Bushido
3rd Place Charlie Laidlaw - Coffs Harbour

senior male u73kg
1st Place Ryu Lau - Samurai
2nd Place Thomas Safstrom - Coffs Harbour
3rd Place John Devinish - Wellington

senior male u81kg
1st Place Ryan Hoesterei - Penrith
2nd Place Alan Li - Wellington

veteran male u66kg
1st Place Ken McKenzie - Samurai
2nd Place Cliff Illingworth - Coffs Harbour

veteran male u73kg
1st Place Thomas Safstrom - Coffs Harbour
2nd Place Cam Dunstan - Tweed

veteran male u81kg
1st Place Thomas Safstrom - Coffs Harbour
2nd Place Adam Sherwell - Coffs Harbour
3rd Place Cam Dunstan - Tweed

veteran male o100kg
1st Place Alan Foley - Lismore
2nd Place Donald Macrone - Wellington

In other recent news . . .



Back to News Index            Printer friendly version


Samurai Judo Academy

Samurai Judo Academy
Disclaimer:   Samurai Judo Academy makes no warranty or representation in relation to the content or accuracy of the material on this website or material contained in websites linked to this website. Samurai Judo Academy expressly disclaims any and all liability (including liability for negligence) in respect of use of the information provided. Samurai Judo Academy recommends that you seek independent professional advice prior to making any decision involving matters outlined on this site.